historie zábava volejbal šachu štěpán školní sbor

Třídní: Zethnerová Kamila

Kamila.Zethnerova@zs-stepanska.cz

Po 11:45 -12:30, Čt 7:00 - 7:45

Čtvrtletní práce z českého jazyka

Milí žáci,

i přes moji opětovnou zdravotní indispozici platí, na čem jsme se domluvili na čtvrteční hodině: Budu-li v pondělí přítomen, učivo ještě společně zopakujeme a projdeme i typy otázek, které v testu můžete očekávat. V úterý budete mít, k dispozici prostor vy pro případné (konkrétní) dotazy. Pokud ho nevyužijete, můžeme rovnou psát, pokud ano, přesuneme test na středu.
Dominantním tématem je nauka o slově - nauka o významu slov, v učebnici na stranách 8-17, ve svých deskách s eurofoliemi byste k tomu měli mít následující materiály:
  • Nauka o slově (znaky slova) - zápis
  • Slova mnohoznačná - zápis
  • Homonyma - zápis + básnička Petra Stančíka (+ u některých ze skupiny vlastní tvorba)
  • Frazémy - zápis
  • Odborné názvy - záznam vypracovaných úkolů ze skupinové práce (každý ze skupiny má svoji kopii)
  • Slova citově zabarvená (zápis)
  • Nauka o slově opakování (vypracované úkoly str. 20/8 a-e + g)
  • Slovo - myšlenková mapa shrnující nejdůležitější pojmy (dělali jsme ve čtvrtek)
V jiných hodinách jsme se věnovali také pravopisu,  zaměřenému  nejvíce na vyjmenovaná slova a slova příbuzná. Krátké cvičení na tento pravopisný jev se tedy v testu může objevit také.

Radek Chalupský
10. listopadu 2023