historie zábava volejbal školní sbor šachu štěpán

Třídní: Pánková Jarmila

Jarmila.Pankova@zs-stepanska.cz

Pondělí - po16 hod., dále dle tel. dohody

Čeština v březnu a dubnu

Procvičili jsme si psaní dě, tě, ně, bě, pě, vě a mě. Popisujeme zvířata.

Začínáme se učit slovní druhy. Poznáváme párové souhlásky.

V knihovně jsme besedovali na téma ilustrátoři knih pro děti a Josef Čapek.

Dočetli jsme na pokračování Povídání o pejskovi a kočičce Josefa Čapka. Teď čteme společně Dvakrát sedm pohádek Františka Hrubína.

21. dubna 2024

Čeština v lednu a v únoru

Umíme psát i a y po tvrdých a měkkých souhláskách. Čteme pěkně v čítance. Učíme se básničky na recitační soutěž. V knihovně jsme besedovali o časopisech a zkusili si malý časopis vyrobit.

Na lyžáku jsme přečetli knížku Vánoční prasátko od J. K. Rowlingové.

V únoru nás čekala recitační soutěž a beseda o básnících.

27. ledna 2024

Čeština v listopadu a v prosinci

Dočetli jsme společně knihu Kvak a Žbluňk jsou kamarádi. Máme nové čtenářské deníky.

Kvak a Žbluňk jsou kamarádi | Albatrosmedia.cz

Naučili jsme se, co jsou to antonyma, synonyma a slova vícevýznamová.

Procvičujeme dělení slov na slabiky na konci řádku. Nově se učíme samohlásky a souhlásky a psaní ú, ů.

V Písance opakujeme psaní velkých písmen.

Nabesedě v knihovně jsme si povídali o adventu a Vánocích.

V prosinci jsme se naučili rozdělovat souhlásky na tvrdé, měkké a obojetné.

30. prosince 2023

2. tř. Český jazyk v září a říjnu

Opakujeme písmenka, připomněli jsme si psaní velkých písmen na začátku jmen a začali se učit abecedu a řadit podle ní různá slova.

V Čítance čteme pohádky a v knihovně jsme byli na besedě o řeckých bájích a mytologických tvorech. Mnohé z nich totiž potkáme v knize Mluvící balík od G. Durrella, kterou čteme na pokračování.

Na říjnové besedě jsme se seznámili se Starýmu pověstmi českými. Ve třídě jsme dramatizovali pověst o praotci Čechovi a naučili se písničky o Řípu a Krokových dcerách.

Jak to v té pověsti bylo? Složíte to správně?

V říjnu jsme se naučili druhy vět.

11. října 2023

Čeština v květnu a červnu

Dokončujeme Slabikář, v čítance už čteme dlouhé pohádky a příběhy. Dopsali jsme čtvrtou písanku. V knihovně jsme byli pasováni na čtenáře. Učíme se básničku o Palečkovi a čteme předposlední kapitolu Muminků.

Dostali jsme jmenovací listinu a novou knížku o křečkovi.

Hrajeme hry s písmenky, už umíme všechna.

14. 6. byla poslední beseda s paní knihovnicí Ditou. Povídala nám o Mumincích. Kdy byli napsáni, jak vypadala Tove Jansonová, jejich autorka...

V rámci literární výchovy jsme viděli loutkovou pohádku Rozum a Štěstí.

22. června 2023

Čeština v březnu

Čteme nově Z, H a těžké B ve slovech i větách, luštíme šifry a křížovky, píšeme každý den do písanky. Všichni už používají pero. Dokážeme slova opsat z tabule, přepsat z tiskacího do psacího písma, napsat podle diktátu.

V knihovně jsme si ukázali knížky o Velikonocích a naučili se jarní básničky.

8. dubna 2023

Čeština v dubnu

Měli jsme velký Velikonoční projekt, učili se o starých zvycích, recitovali o zajíčkovi. Už umíme psacím písmem napsat spoustu velikonočních slov.

Hodně skládáme z písmen.

Beseda v knihovně byla o čarodějnicích.

8. dubna 2023

Čeština v únoru

Hrajeme hry se čtením.

V knihovně jsme si povídali o moderních pohádkách.

Učíme se lépe komunikovat.

16. února 2023

Čeština v lednu

Zkusili jsme psát slova z písmen složených z dětí.

Čteme, píšeme a skládáme už i trojslabičná slova a jednoduché věty. Umíme spoustu nových písmenek.

V literární výchově se učíme o poezii pro děti.

28. ledna 2023

Čeština v prosinci

Dostali jsme nový Slabikář. Už čteme nejen slabiky, ale i slova a jednoduché věty. Píšeme do písanky. V čítance si vypravujeme pohádky.

5. prosince 2022

Čeština v listopadu

Čteme slabiky a jednoduchá slova z těchto písmen: S, L, M, P, A, E, I, U, O, Y, brzy dokončíme Živou abecedu.

Skládáme je ze skládací abecedy a píšeme do sešitu. Modelujeme písmena i slova.

V knihovně jsme besedovali o pohádkách.

29. listopadu 2022

Čeština v říjnu

V češtině jsme se začali učit písmenka a postupně z nich skládáme slabiky a slova. Zatím umíme S, L, P, A a M. Dozvěděli jsme se, že má každé čtyči tvary (velké a malé, tiskací a psací). Dostali jsme speciální desky s kapsičkami a písmena na malých kartičkách, skládáme z nich slova na mřížky s obrázky slov.

Písmena modelujeme z drátků nebo modelíny.

15. října 2022

Čeština v září

Začali jsme tím, že jsme se poznávali, zkusili si zapamatovat jména spolužáků a učili se komunikovat v kruhu. Měli bychom mluvit nahlas, zřetelně a stručně a taky naslouchat ostatním, když něco vyprávějí. Neskáčeme si do řeči a taky máme právo nic neříkat. Povídali jsme si o škole o cestě do školy, o dopravní výchově.

Taky nám začalo psaní. Důležité je vždycky si rozcvičit ruku a pak správně a lehce chytit tužku (prostředníček je pod tužkou). Psali jsme volné čáry, kruhy, kopečky a vlnovky.

Přípomeňte si správné sezení a držení tužky ZDE

Měli jsme žlutý, červený, modrozelený a pestrobarevný den.

15. září 2022

Začínáme

Český jazyk se v 1. třídě skládá z těchto činností: čtení, psaní, komunikace, literární výchova, základy gramatiky.

Z učebnic začneme se Živou abecedou, která obsahuje první písmena a také uvolňovací cviky k nácviku psaní.

28. srpna 2022